شما اینجا هستید

خانه

برنامه جهت نمایش فایل های مخفی شده USB درایو توسط ویروس با استفاده از COM


یکی از ساده ترین و بهترین زبان های برنامه نویسی Visual Basic یا VB است. این زبان می تواند با استفاده از Component Object Model یا (COM)  به المان های رجیستر شده در سیستم دست پیدا کند. خیلی از برنامه های حرفه ای معمولا activeX یا کامپاننت هایی برای استفاده برنامه نویسان دارند که هنگام نصب در رجیستری سیستم ذخیره می شود.

یکی از مثال های خوب برای این گونه برنامه های EXCEL است. شما به راحتی می توانید، با VB به اکثر المان های sheet ها و Cell ها و ... دسترسی داشته باشید. این قضیه به این دلیل است که نرم افزار excel از تکنولوژی COM  استفاده می کند و تمامی امکاناتش را به صورت activex در اختیار کاربرین قرار می دهد.

بعضی از نرم افزار های مهندسی نیز این قابلیت را دارند. معروف ترین نرم افزار مهندسی شیمی یعنی HYSYS جزو این دسته از نرم افزار هاست که تمامی المان های لازم برای شبیه سازی از طریق COM در اختیار کاربرین قرار دارد.

این قابلیت برای کاربرینی که کار های حرفه ای تر انجام می دهند خیلی مفید است، چرا که می توانند از component های برنامه های مختلف در برنامه هایشان استفاده کنند.

 

در این جا یک مثال ساده از COM را با استفاده از VB Script برای شما قرار داده ام. در این برنامه با استفاده از متد CreateObject یک شی از نوع activeX یا ( compoenent object) ساخته شد. شی FileSystemObject  برای کار با فایل ها و فولدر های سیستم می باشد. که توسط خود مایکروسافت پیاده سازی شده است.

در زبان VB استفاده از متد ها و ویژگی های اشیای COM خیلی ساده است. زیرا این زبان مبتنی بر COM ساخته شده است. در زبانی مثل C++ کار با activeX ها خیلی پیچیده تر است.

در این جا به طور خیلی ساده با استفاده از  متد FolderExists برای شی ساخته شده، ابتدا چک می شود که مسیر وجود دارد یا نه، سپس با استفاده از متد GetFolder با فولدر مورد نظر دسترسی پیدا کرده و با استفاده از ویژگی SubFolders در شی Folder می توان به تمامی زیر فولدر های مسیر مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

سپس با استفاده از ویژگی attributes در Folder ها، ویژگی های فولدر را تغییر می دهیم. یعنی hidden بودن یا system ای بودن یا ... را می توان حذف یا اضافه کرد. برای مشاهده کدهای مربوط به file attributes به این لینک  مراجعه کنید.

کد های فوق خیلی ساده است. و از لینک زیر می توانید دانلود نمایید.

 

دانلود برنامه به زبان VB

 

سطح آموزشی: [2] کمتر از متوسط (Pre- Intermediate)

 

دیدگاه‌ها

مرسی عالی بود

 

افزودن نظر جدید

درباره من

سلام. به وب سایت شخصی من خوش آمدید.

محمد ذات خواهی هستم متولد سال 66 اهل رشت. سال 89 از دانشگاه شریف با مدرک لیسانس مهندسی شیمی و سال 91 از دانشگاه علم و صنعت ایران با مدرک ارشد کنترل و شبیه سازی فرایند فارغ التحصیل شدم، و در حال حاضر به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت گسترش فرایند شریف هستم. از اونجایی که از دبیرستان به الگوریتم و برنامه نویسی علاقه داشتم از همون موقع تو این حیطه کار می کنم. بیشترین توانایی من در طراحی نرم افزار های مهندسی شیمی، طراحی وب و کلا کد نویسی هست. خوش حال میشم بتونم به دیگران کمک کنم خصوصا در حوزه آموزش. سعی می کنم تو این وب سایت مطالب و تجربه هایی که فکر می کنم به درد علاقه مندان به حوزه نرم افزار و برنامه نویسی بخوره قرار بدم. امیدوارم شما هم با نظرات و انتقادات و بحث های علمی تون در ارتقای محتوی علمی این وب سایت من رو یاری کنید.

 

Mohammad Zatkhahi Image

 

.

?>