شما اینجا هستید

خانه

نمایش فایل های مخفی(hidden) شده توسط ویروس

این اتفاق که تقریبا همه باهاش برخورد کردن همین مخفی شدن فولدر ها یا فایل ها ی فلش مموری توسط ویروس هاست.

معمولا در این حالت فعال کردن show hidden files توسط ویندوز هم جواب نمیده چون توسط ویروس از کار افتاده. در این حالت ساده ترین روش تغییر ویژگی های فایل یا فولدر توسط فرمان های DOS است.

برای این کار شما از داخل ویندوز یه پنجره command باز کنید. ( از طریق منوی استارت / run / و تایپ دستور cmd )

نکته اول این که هر فایل یا فولدر 4 ویژگی دارد:

1-archive    2-hidden      3-system     4-readonly

هر فایل یا فولدر می تواند هر یک از ویژگی های فوق را داشته باشد یا نداشته باشد. برای این که متوجه شوید که فایل شما کدام ویژگی ها را دارد در dos از دستور attrib استفاده می کنیم.

برای مثال در پنجره دستور فوق تایپ کنید:

attrib نام-فایل

بلد بودن چند دستور ساده dos همیشه به شما کمک می کنه. برای دیدن لیست فایل ها در یک پوشه از دستور dir و برای وارد شدن داخل پوشه ها از دستور cd استفاده کنید.

D:

dir

cd "my-folder-name"

cd ..

برای مثال دستورات فوق را اجرا کنید، و بعد از هر دستور دکمه enter را بزنید. :D وارد درایو D می شود. dir لیست فایل های آن درایو را نشان می دهد. دستور cd وارد پوشه  my-folder-name می شود. و دستور cd .. از فولدر کنونی خارج شده و به فولدر بالایی می رود.

یک نکته دیگر این که اگر دستور dir را تنها اجرا کنید، لیست فایل هایی که مخفی(hidden) هستند را نشان نمی دهد. پس دستور فوق را به این صورت اجرا کنید:

dir /a

پس از این که توسط خط فرمان های DOS وارد پوشه مورد نظر شدید، وقت آن رسیده که ویژگی فایل خود را از حالت hidden خارج کنید. پس دستور attrib  ( که مخفف attribute به معنی ویژگی است) را به این صورت اجرا کنید:

attrib myfolder -h -r -a -s

این دستور یعنی  از ویژگی های پوشه myfolder، مخفی بودن(hidden) و تنها خواندنی بودن(readonly) و آرشیوی بودن (archive) و سیستمی بودن(system) را حذف کن. اگر قرار بود فایلی را مثلا مخفی کنیم باید دستور زیر را وارد کنیم:

attrib myfolder +h

علامت + ویژگی را اضافه و علامت - ویژگی را حذف می کند.

و نکته آخر این که در ویندوز زمانی که شما از منوی tools / folder option / view ، مورد show hidden files را انتخاب می کنید، همه فایل های مخفی نشان داده می شوند مگر آن هایی که ویژگی system هم دارند. برای آن که فایل های system هم نشان داده شوند کافی است در همان قسمت مورد:

hide protected operating system file را غیر فعال کنید.

با توجه به توضیحات بالا مشخص است که ویروس هایی که فایل شما را مخفی می کنند ویژگی فایل شما را به حالت hidden و system می برند و در نتیجه نشان داده نمی شود. به نظر بنده بهتر است در همه موارد نمایش همه فایل ها (حتی سیستمی) را فعال کنید تا در صورت مخفی شدن فایل قابل رویت باشد و نیاز به تغییر ویژگی آن ها نباشد.

موفق و پیروز باشید.

دیدگاه‌ها

سلام برادر مطلب مفیدی بود موفق باشید

ممنون

افزودن نظر جدید

درباره من

سلام. به وب سایت شخصی من خوش آمدید.

محمد ذات خواهی هستم متولد سال 66 اهل رشت. سال 89 از دانشگاه شریف با مدرک لیسانس مهندسی شیمی و سال 91 از دانشگاه علم و صنعت ایران با مدرک ارشد کنترل و شبیه سازی فرایند فارغ التحصیل شدم، و در حال حاضر به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت گسترش فرایند شریف هستم. از اونجایی که از دبیرستان به الگوریتم و برنامه نویسی علاقه داشتم از همون موقع تو این حیطه کار می کنم. بیشترین توانایی من در طراحی نرم افزار های مهندسی شیمی، طراحی وب و کلا کد نویسی هست. خوش حال میشم بتونم به دیگران کمک کنم خصوصا در حوزه آموزش. سعی می کنم تو این وب سایت مطالب و تجربه هایی که فکر می کنم به درد علاقه مندان به حوزه نرم افزار و برنامه نویسی بخوره قرار بدم. امیدوارم شما هم با نظرات و انتقادات و بحث های علمی تون در ارتقای محتوی علمی این وب سایت من رو یاری کنید.

 

Mohammad Zatkhahi Image

 

.

?>