شما اینجا هستید

خانه

آموزش برنامه نویسی به زبان ++C - درس اول: معرفی

درس اول: اولین برنامه ++C

پس از اجرای برنامه از منوی New->Other رو انتخاب کنید. از سمت چپ C++ builder projects رو بزنید. و از سمت راست Console Application رو انتخاب کنید و ok رو بزنید. حالایه پروژه دارید که می تونید توش کد بنویسید. و اجرا کنید. اولین برنامه ای که باید اجرا کنید اینه:
	#include
using namespace std;
int main()
{
cout << "welcome world!" << endl ;
	system("pause");
	return 0;
}

حالا مفهوم هر خط رو توضیح میدم.

  • #include

این دستوریه که به کامپایلر میگه فایل iostream رو در این برنامه استفاده می کنید. تو C وقتی می خواید یه برنامه بنویسید باید حتما function ها و متغیر ها تعریف شده باشند یا اینکه تو یه فایلی باشند که شما بگید که کی می خواید از این ها استفاده کنید. به طور پیش فرض c هیچی نمی فهمه. حتی دستور چاپ هم نداره باید اصطلاحا include بشه. مثال دیگر: می خواید از تابع سینوس استفاده کنید. باید فایل ریاضی شو تو برنامتون include کنید. یعنی این طوری:

#include

وقتی اینو بنویسی حالا می تونید از تابع هایی که توی اون فایل هست هم استفاده کنید، مثلا

abs(12.2) , sin(45) , ...

 

  • using namespace std

اینو فلا بنویسید کاری نداشته باشید چیه. بعدا میفهمید! همین قدر بگم که وقتی از فایل ها یا library استاندارد c استفاده می کنید یعنی همین iostream و cmath و ... باید این دستور رو بنویسید و گرنه برای استفاده از هر تابع مجبورید یه std:: قبلش بذارید. دلیلش باشه واسه بعد!

 

  • int main()

نکته اساسی اینجاست که وقتی کامپایلر می خواد برنامه رو کامپایل کنه باید از یه جا شروع کنه دیگه. این جا همون جاست! نقطه شروع برنامه. اگه 100 تا فایل و برنامه هم که نداشته باشید، از main برنامه شروع میشه. این یه قرار داد بین کامپایلر هاست.(البته بعضی جا ها یکم فرق داره ولی الان اصلا مهم نیست) int main در واقع داره یه تابع رو تعریف می کنه در C. یه تابع یعنی یه بلوک از حافظه که کارش اینه که ورودی بگیره(میتونه هم اصلا نگیره یا چند تا بگیره) و فقط یک خروجی بده(البته میتونه هم نده ولی بیش از یک خروجی نمی ده). البته بحث تابع مفصله فلا همین قدر کافیه.

یه تابع این جوری تعریف میشه:

نام تابع نوع متغیر خروجی ( نام ورودی اول نوع ورودی اول,...)

{

کد های داخل تابع

}

اول نوع خروحی تابع که در این مثال int یعنی integer عدد صحیح و بعد نام تابع که در اینجا main و بعد ورودی ها داخل پرانتز که در اینجا نداریم پس خالی می ذاریم. می شود: int main() در ادامه یک کروشه { باز می کنیم کد هایی که قرار است تابع انجام دهد می نویسیم و در انتها هم کروشه { می بندیم. تو زبان های دیگه ممکنه واسه شروع begin بذارید و واسه پایان تابع end بنویسید ولی تو c این کارو نمی کنن چون کامپایلر فقط با کروشه می فهه. پس میشه:

	int main()
{
   Some  codes
}

یه نکته دیگه اینه که خروجی تابع هیچ ربطی به مقادیری که در صفحه چاپ میشه نداره. تابع یه چیزایی می گیره و یه چیزی بر می گردونه. این که واسه چی این کارو میکنه باشه واسه بعد. فقط این جا میدونیم که هر برنامه c باید یه تابع main داشته باشه که از خط اول اون تابع برنامه شروع میشه. خروجی این تابع هم یک عدد صحیح است.(int)

  • cout << "welcome world!" << endl ;

دستور cout برای چاپ مقادیر دلخواه در پنجره console است. در واقع دستور cout مخفف ( console out) است.

endl هم یعنی end line ینی یه کاراکتر خط بعد چاپ می کنه. که دفعه بعد چیزی چاپ کردید بره خط بعد. نحوه استفاده دستور هم که در بالا معلومه فقط یادتون باشه که هر عبارت دلخواه یا در واقع string یا رشته باید بین دو “ قرار داشته باشه. در انتهای هر دستور هم باید یه علامت ; گذاشت تا کامپایلر بفهمه که دستور تمام شده. بعضی جا ها هم نمی خواد مثل تعریف تابع که خودش از روی کروشه ها می فهمه. برای دستوراتی که با # شروع میشن هم ; نمی خواد. مثل #include .

  • system("pause");

در واقع فراخوانی تابعی به نام system است که یک ورودی از نوع string یا رشته می گیرد و یه دستور سیستمی را اجرا می کند. در واقع مثل این می ماند که شما در command line سیستم تان این دستور را اجرا کنید. در این جا دستور pause باعث می شود که پس از زدن دکمه F5، برنامه سریع بسته نشود. و پیغام Press any key to continue . . . ظاهر شود تا شما یک دکمه را فشار دهید. اگر این فرمان را حذف کنید از برنامه، با زدن F5 برنامه سریع اجرا شده و بسته می شود و منتظر شما نمی ماند!

 

  • return 0;

آخرین فرمان این تابع است که نشان می دهد خروجی تابع عدد 0 است. کلمه return به کامپایلر می گوید که خروجی تابع را برگردان. و کار تابع همین جا متوقف شده و ادامه نمی یابد. یعنی اگه بعدش کد بنویسید هیچ فایده ای نداره! و چرا حالا خروجی این تابع 0 است اصلا مهم نیست اگه دوست دارید 1 بدهید! فقط طبق تعریف تابع main، باید یه عدد صحیح(int) برگردونه مهم نیست که چی باشه.

اگه اولش یه کم سخته غصه نخور چون فقط اولشه! از این ها که رد بشی دیگه آسونه! فقط 20-30 تا کلمه است که باید معنیش رو یا بگیری. که 6-7 تاییشو الان یاد گرفتی.

دانلود فایل برنامه(CPP)

 

سطح آموزشی: [1] مبتدی (Beginner)

دیدگاه‌ها

خیلی ممنون سایتتون خیلس مفیده

سلام استاد من امیررضا هستم از اردبیل 16 سالمه  خب واقعیتش چیزی از کدنویسی نمیدونم ولی خیلی بهش علاقه دارم  الانم که شما دارید توضیح میدید و در اول مطلب گفتید(پس از اجرای برنامه از منوی ...) من اصلا نمی دونم پس از اجرای کدوم برنامه بخاطر همین ممنون میشم که یه نوضیح بسیار مبتدی از ++C

بزارید

 البته من یه دفعه کلاس رفتم ولی استادمون خودشم نمی دونست داره چی میگه؟؟؟؟

افزودن نظر جدید

درباره من

سلام. به وب سایت شخصی من خوش آمدید.

محمد ذات خواهی هستم متولد سال 66 اهل رشت. سال 89 از دانشگاه شریف با مدرک لیسانس مهندسی شیمی و سال 91 از دانشگاه علم و صنعت ایران با مدرک ارشد کنترل و شبیه سازی فرایند فارغ التحصیل شدم، و در حال حاضر به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت گسترش فرایند شریف هستم. از اونجایی که از دبیرستان به الگوریتم و برنامه نویسی علاقه داشتم از همون موقع تو این حیطه کار می کنم. بیشترین توانایی من در طراحی نرم افزار های مهندسی شیمی، طراحی وب و کلا کد نویسی هست. خوش حال میشم بتونم به دیگران کمک کنم خصوصا در حوزه آموزش. سعی می کنم تو این وب سایت مطالب و تجربه هایی که فکر می کنم به درد علاقه مندان به حوزه نرم افزار و برنامه نویسی بخوره قرار بدم. امیدوارم شما هم با نظرات و انتقادات و بحث های علمی تون در ارتقای محتوی علمی این وب سایت من رو یاری کنید.

 

Mohammad Zatkhahi Image

 

.

?>